ისარგებლე პლასტიკური ბარათის უსაფრთხოების სერვისით და იყავი დაცული არალეგალური ოპერაციებისგან, როგორც საქართველოში, ისე საზღვარგარეთ.
ბარათის უსაფრთხოება
უსაფრთხოების სერვისი აანაზღაურებს შენი ბარათის არალეგალურად გამოყენების დროს დახარჯულ თანხებს;
სერვისი ვრცელდება ბანკომატში, POS ტერმინალსა და ინტერნეტში განხორციელებულ ოპერაციებზე.
საბარათე ოპერაციების უსაფრთხოების სერვისის გააქტიურების პირობები
მომსახურება
სტანდარტი
პრემიუმი
პრემიუმ პლიუსი
გოლდი
გოლდი პლიუსი
წლიური საკომისიო
25 ლარი
პლასტიკური ბარათის დაზღვევის ვადა   მიბმულია ბარათის ვადაზე
ჩიპიან ბარათზე პინის ან ჩიპის გარეშე ჩატარებული ტრანზაქცია (100 ლარს ზევით)
2 000 ლარი
5 000 ლარი
8 000 ლარი
10 000 ლარი
25 000 ლარი
ინტერნეტით ჩატარებული ტრანზაქცია
500 ლარი
800 ლარი
1 100 ლარი
3 000 ლარი
7 000 ლარი
უავტორიზაციო ტრანზაქცია
200 ლარი
1 200 ლარი
2 500 ლარი
ანაზღაურებადი ოპერაციების რაოდენობა
10 არალეგალური ოპერაცია
სასარგებლო ინფორმაცია და რჩევები ბარათებთან დაკავშირებული თაღლითობის ასარიდებლად:
ბარათის უსაფრთხოების დაცვასთან დაკავშირებული რჩევები
• არ დატოვო ბარათი ისეთ ადგილას, სადაც შესაძლოა, სხვა ადამიანს მიუწვდებოდეს ხელი;
• არ დააწერო ბარათს პინკოდი და არ შეინახო ფურცელზე დაწერილი პინკოდი ბარათთან ერთად;
• არ გაგზავნო ბარათის სრული მონაცემები: 16-ნიშნა ნომერი, ვადა, უსაფრთხოების (CVC/CVV) კოდი ტელეფონით ან ელექტრონული ფოსტით და არ გაუზიარო ეს მონაცემები სხვა ადამიანს;
• არ გაუზიარო სხვას 3D უსაფრთხოების კოდი, რომელსაც გადახდის პროცესში იღებ SMS-ით ოპერაციის დასადასტურებლად;
• საგადახდო ბარათის დაკარგვის ან მოპარვის შემთხვევავში, დაუყოვნებლივ დაბლოკე ბარათი ინტერნეტ ბანკის მეშვეობით ან დაუკავშირდი ტერაბანკს ბარათის დაბლოკვის მოთხოვნით;
• ბანკომატით სარგებლობისას გამოიჩინე სიფრთხილე, გააკონტროლე შენი და სხვა ადამიანს შორის დისტანცია ისე, რომ არ შეეძლოს შენ მიერ აკრეფილი პინკოდის დანახვა. პროცესის დასრულებისთანავე აიღე თანხა და ბარათი და დარწმუნდი, რომ გამოსული ხარ შენი ანგარიშიდან;
• პოსტერმინალით სარგებლობისას გამოიჩინე სიფრთხილე - არასოდეს გაატანო ბარათი მომსახურე პერსონალს  და მოითხოვე პოსტერმინალი წარადგინონ. ამით შეამცირებ ბარათის მონაცემების მოპარვის რისკს;
• მოერიდე ინტერნეტგადახდებისას ბარათის მონაცემების ვებგვერდზე ავტომატურად დამახსოვრებას.
თანხის გადახდა ბარათის მეშვეობით ონლაინ შესყიდვებისას
• წინასწარ მოიძიე ინფორმაცია მაღაზიის რეპუტაციის შესახებ, გაეცანი მომხმარებლების შეფასებებს. მობილური აპლიკაციით სარგებლობისას დარწმუნდი, რომ აპლიკაცია ნამდვილად ეკუთვნის მაღაზიას;
• დააკვირდი ვებგვერდის მისამართის ველს. დარწმუნდი, რომ საიტის მისამართი იწყება არა http//-ით, არამედ https//-ით, სადაც s მიუთითებს ტრანზაქციის დაცულობას. ასევე მისამართის ველში აუცილებლად უნდა ჩანდეს მწვანე ჩაკეტილი ბოქლომის სიმბოლო.
ფინანსური თაღლითობის სახეები
• კიბერთავდასხმა - ქმედება, რომელიც იყენებს ელექტრონულ მოწყობილობას ან/და დაკავშირებულ ქსელს ან სისტემას ქონების ან ინფორმაციის უკანონოდ მოპოვების მიზნით;
• ფიშინგი - თაღლითის მიერ შექმნილი ნამდვილი ორგანიზაციის ვებგვერდის ყალბ ასლზე ბარათის მონაცემების შეყვანა;
• სმიშინგი - იგივე SMS ფიშინგი. ფიშინგის ერთ-ერთი სახე, რომელიც მოკლეტექსტური შეტყობინების გაგზავნის გზით ხორციელდება;
• ვიშინგი - სატელეფონო თაღლითობის სახეობა, როდესაც თაღლითი სატელეფონო კომუნიკაციის გზით ცდილობს ბარათის რეკვიზიტების მოპოვებას;
• სკიმინგი - ბანკომატზე ან პოსტერმინლზე სპეციალური მოწყობილობის, სკიმერის დამონტაჟების გზით ბარათის მონაცემების მოპარვა;
• სპამინგი - გარკვეული კომპანიის ან პიროვნების მიერ სარეკლამო ხასიათის ელექტრონული წერილების დაგზავნა მიმღების ნებართვისა და სურვილის გარეშე;
• მავნე პროგრამები - იგივე ჯაშუშური პროგრამები, რომლებსაც შეუძლიათ თქვენს კომპიუტერში დაფიქსირებული პირადი მონაცემების მითვისება.

• Do not leave your card in a place where another person can access it.
• Do not write the PIN code on the card and do not keep the PIN code written on a piece of paper with the card.
• Do not send complete card data: 16-digit number, expiration date, security (CVC/CVV) code by phone or e-mail and do not share this data with another person.
• Do not share the 3D security code that you receive by SMS during the payment process to confirm the operation.
• In the case of loss or theft of the payment card, immediately block the card through the Internet Bank or contact Terabank with a request to block the card.
• When using an ATM, be careful to watch the distance between you and any other persons so that they cannot see the PIN code you enter. Once the process is complete, take the money and the card and make sure you are logged out of your account.
• Be careful when using the post terminal - never show the card to the service staff and ask them to present the post terminal to you. This will reduce the risk of card data theft.
• Avoid automatically remembering card data on a website when paying online.
How to Pay by Card for Online Purchases:
• Search for information about the store's reputation in advance and read customer reviews carefully. When using a mobile application, make sure that the application is owned by the store or service provider.
• Look at the website address field. Make sure that the site address does not start with http//, but with https// where the s indicates transaction security. Additionally, the green padlock symbol must appear in the address field.
Types of Financial Fraud:
• Cyber-attack - an act that uses an electronic device and/or a connected network or system to illegally obtain property or information.
• Phishing - entering card data on a fake copy of the website of a real organization created by a fraudster.
• Smishing - the same as SMS phishing. One type of phishing which is carried out by sending a short text message.
• Vishing - a type of telephone fraud when the fraudster tries to obtain card details through telephone communication.
• Skimming - stealing card data by installing a special device, a skimmer, on an ATM or post terminal.
• Spamming - sending e-mails of an advertising nature by a certain company or person without the permission and desire of the recipient.
• Malicious programs - the same as spyware programs that can steal personal data recorded on your computer.