ტერაბანკმა, გაეროს ქალთა ორგანიზაციასთან თანამშრომლობის ფარგლებში, 17 ივნისს თელავში მეწარმე ქალებისთვის ფინანსური წიგნიერების თემაზე შეხვედრა გამართა.
შეხვედრა მიზნად ისახავდა მეწარმე ქალებისთვის ფინანსური ცოდნის გაზიარებასა და ფინანსურ რესურსებზე ხელმისაწვდომობის შესაძლებლობების გაცნობას. შეხვედრის ფარგლებში დამსწრეებმა პრაქტიკული ცოდნა მიიღეს საბანკო პროდუქტებისა და სესხების შეფასების, ბიზნესისა და პირადი ფინანსების გამიჯვნის, ფინანსური მაჩვენებლების მართვისა და ბიზნესის ფინანსური მდგომარეობის ანალიზის შესახებ. ასევე გაეცნენ ბანკთან თანამშრომლობის მნიშვნელოვან ასპექტებსა და სახელმწიფო დაფინანსების პროგრამებით სარგებლობის შესაძლებლობებს.
მიღებული ცოდნა და პრაქტიკული გამოცდილება მეწარმეებს ფინანსური გადაწყვეტილებების უფრო ეფექტიანად მიღებასა და საკუთარი ბიზნესის წარმატებით მართვასა და განვითარებაში დაეხმარება.

Terabank organized a meeting for women entrepreneurs in Telavi
On June 17, Terabank, in cooperation with UN Women, held a financial literacy meeting for women entrepreneurs in Telavi.
The meeting aimed to enhance participants’ financial knowledge and raise awareness of opportunities to access financial resources. During the session, attendees gained practical insights into evaluating banking products and loan options, separating business and personal finances, managing key financial indicators, and assessing the financial health of their businesses. They also learned about effective cooperation with banks and opportunities to benefit from state financing programs.
The knowledge and practical experience gained during the meeting will help entrepreneurs make more informed financial decisions and support the successful management and growth of their businesses.
Terabank actively supports the empowerment of women entrepreneurs and is committed to fostering their long-term development.