6–7 დეკემბერს ტერაბანკში შიდა ჰაკათონი გაიმართა, რომელშიც 8 გუნდმა მიიღო მონაწილეობა. პროექტის ფარგლებში მონაწილეები 2 დღის განმავლობაში რეალურ საბანკო გამოწვევებზე მუშაობდნენ, ქმნიდნენ პროტოტიპებს და ბანკის ეფექტიანობისა და მომხმარებლის გამოცდილების გაუმჯობესებაზე ორიენტირებულ ინოვაციურ გადაწყვეტებს ავ ითარებდნენ.
ჰაკათონის მთავარი მიზანი იყო ტერაბანკის შიდა პროცესების ოპტიმიზაცია, ინოვაციური იდეების გენერირება და თანამშრომელთა შორის გუნდური მუშაობისა და კრეატიული ხედვების გაძლიერება. 36-საათიანი ინტენსიური მუშაობის შემდეგ გუნდებმა ჟიურის წინაშე საკუთარი იდეები და პროტოტიპები წარმოადგინეს.
ჰაკათონის დასასრულს გამოვლინდა გამარჯვებული გუნდი, რომლის იდეა ტერაბანკისთვის სტრატეგიულად მნიშვნელოვან გადაწყვეტად შეფასდა. გამარჯვებულმა გუნდმა შიდა საჭიროებებზე მორგებული AI RAG (Retrieval-Augmented Generation) მოდელის კონცეფცია წარმოადგინა.
აღნიშნული AI მოდელი მიზნად ისახავს ბანკის თანამშრომლების მრავალმხრივ მხარდაჭერას, მათ შორის:
RAG მოდელის დანერგვა მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს ტერაბანკის შიდა კომუნიკაციას, ცოდნის მართვის სისტემას და ოპერაციულ ეფექტიანობას, ხოლო ჰაკათონის ფორმატში შექმნილი იდეები მომავალშიც შეუწყობს ხელს ბანკში ინოვაციების პრაქტიკაში დანერგვას.

Terabank Announces the Winning Team of its Internal Hackathon
On December 6–7, Terabank held an internal hackathon with the participation of eight teams. Over the course of two days, participants worked on real banking challenges, created prototypes, and developed innovative solutions aimed at improving the bank’s efficiency and customer experience.
The main goal of the hackathon was to optimize Terabank’s internal processes, generate innovative ideas, and strengthen teamwork and creative thinking among employees. After 36 hours of intensive work, the teams presented their ideas and prototypes to the jury.
At the end of the hackathon, the winning team was announced. Their idea was evaluated as a strategically important solution for Terabank. The winning team presented the concept for an internal AI RAG (Retrieval-Augmented Generation) model.
This AI model aims to provide multifaceted support to the bank’s employees, including:
• Simplifying operational processes for staff through fast and accurate retrieval of rules, documents, and work instructions;
• Enabling quick access to information about banking products, tariffs, and related procedures;
• Acting as an intelligent assistant for new employees, simplifying the onboarding process and gradually providing essential knowledge.
The implementation of the RAG model will significantly enhance Terabank’s internal communication, knowledge management system, and operational efficiency. The ideas developed through the hackathon format will continue to support the practical adoption of innovation across the bank in the future.