ტერაბანკმა მცირე და საშუალო ბიზნესის პორტფელის დინამიკურად მზარდი შედეგები გამოაქვეყნა. აღსანიშნავია, რომ 2022 წელს ბანკს სტრატეგიული სეგმენტის კუთხით პოზიტიური მაჩვენებლები აქვს. წარმატებულია მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდამჭერი ინიციატივებიც.
კერძოდ, გასულ წელს ტერაბანკის ბიზნესმიმართულების საკრედიტო პორტფელი — 28,4%-ით, სადეპოზიტო პორტფელი — 61,8%-ით, მცირე და საშუალო ბიზნესკლიენტების საერთო რიცხვი კი 32%-ით გაიზარდა. 2022 წლის განმავლობაში გაფართოვდა სახელმწიფო დაფინანსების პროგრამებთან პარტნიორობის საკრედიტო პორტფელიც: სააგენტოს „აწარმოე საქართველოში“ პროგრამებით გაცემული სესხების 18% ტერაბანკზე მოდის. სააგენტოსთან თანამშრომლობის ფარგლებში ტერაბანკის მიერ დაფინანსებული ბიზნესების რიცხვი კი 70-ს შეადგენს.
ტერაბანკისთვის 2022 წელი გამორჩეული იყო მცირე და საშუალო ბიზნესის ხელშემწყობი აქტივობებითაც: შეიქმნა ონლაინ ბიზნესკატალოგი, რომელმაც 100 ქართული ბიზნესი გააერთიანა და ინტერნეტმომხმარებლებს ტერაბანკის მცირე და საშუალო ბიზნესკლიენტების პროდუქტები თუ მომსახურებები გააცნო. ამას გარდა, მთელი საქართველოს მასშტაბით ჩატარდა საინფორმაციო შეხვედრები ბიზნესკლიენტებთან ტერაბანკის პროდუქტებისა და მომსახურებების, ასევე, სააგენტოს „აწარმოე საქართველოში“ და სოფლის განვითარების სააგენტოს პროგრამების შესახებ, გაიმართა ვებინარები ბიზნესისთვის აქტუალურ საკითხებზე. გასული წლის განმავლობაში ტერაბანკი აქტიურად ჩაერთო ბიზნესკლიენტების პოპულარიზაციაშიც და მათი საქმიანობებო მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებითა და ციფრული მედიაარხებით არაერთხელ წარმოაჩინა.
2023 წლისთვისაც მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდაჭერა ტერაბანკის მნიშვნელოვან პრიორიტეტად რჩება. განსაკუთრებული ყურადღება კი ამ მიმართულების განვითარების პროცესში აგრო და სტარტაპ სესხების პროდუქტების შეთავაზებას, ქალი და ახალგაზრდა მეწარმეების ხელშეწყობას დაეთმობა.

Terabank Publishes the Results of the 2022 SME Portfolio
Terabank has published the dynamically growing results of its small and medium business portfolio. The bank has positive indicators in terms of this strategic segment in 2022. Initiatives supporting small and medium businesses were also successful.
In particular, Terabank's credit portfolio grew by 28.4%, the deposit portfolio by 61.8% and the total number of small and medium business customers increased by 32% in the last year. During 2022, the credit portfolio of partnership with state financing programs was also expanded: 18% of the loans issued by the “Produce in Georgia” agency’s programs come to Terabank. The number of businesses financed by Terabank within the framework of cooperation with the agency is 70.
For Terabank, the year 2022 was also distinguished by particular activities promoting small and medium businesses: an online business catalog was created which united 100 Georgian businesses and introduced Internet users to the products and services of Terabank's small and medium business customers. In addition, information meetings were held throughout Georgia with business customers about Terabank's products and services as well as programs of “Produce in Georgia” and the Rural Development Agency and webinars were held on issues relevant to business. During the last year, Terabank was actively involved in the promotion of business customers and presented their activities through mass media and digital media channels many times.
In 2023, supporting small and medium businesses remains an important priority for Terabank. In the process of the development of this direction, special attention will be paid to offering agro and startup loan products and the promotion of women and young entrepreneurs.