ტერაბანკის მხარდაჭერით სენაკის ტექნოპარკში კიბერუსაფართხოების ჰაკათონი ჩატარდა
5–10 დეკემბერს სენაკის ტექნოპარკმა, ტერაბანკთან, Geosoft-თან და სქულიქსთან პარტნიორობით, კიბერუსაფრთხოების ჰაკათონს უმასპინძლა. საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს და სენაკის ტექნოპარკის ექვსდღიან ინტენსიურ პროექტში 35-მა ახალგაზრდამ მიიღო მონაწილეობა, რომლებმაც სხვადასხვა მნიშვნელოვანი ციფრული საკითხის გადაჭრაზე იმუშავეს.
მონაწილეები გაეცნენ კიბერუსაფრთხოების საფუძვლებს, რეალურ სექტორებში არსებულ გამოწვევებს, ინოვაციური აზროვნებისა და პროდუქტის განვითარების ძირითად პრინციპებს, ასევე კიბერუსაფრთხოებაში ხელოვნური ინტელექტის როლს.
პროექტის ფარგლებში საქართველოს ეროვნული ბანკის ფინანსური განათლების განყოფილების წარმომადგენელმა, თამთა შვანგირაძემ, მონაწილეებს ფინანსური განათლებისა და ფინანსური უსაფრთხოების შესახებ გაუზიარა ინფორმაცია.
ჰაკათონის დასასრულს გუნდებმა ჟიურის წინაშე საკუთარი იდეები და მიღებული შედეგები წარადგინეს, რის საფუძველზეც სამი გამარჯვებული გამოვლინდა: ორ გამარჯვებულ გუნდს ტერაბანკმა Wowchy-ს ვაუჩერები გადასცა, ხოლო მესამე გუნდი Geosoft-ის სასწავლო კურსით დაჯილდოვდა. ტერაბანკის მიერ დაჯილდოებული ორი გამარჯვებული გუნდია "Phishguard", რომელმაც კომპანიებისთვის ფიშინგ-სიმულაციების პლატფორმა წარადგინა და "MCU", რომლის იდეას კიბერუსაფრთხოებაზე კომპლექსური საგანმანათლებლო პლატფორმა წარმოადგენდა.
ტერაბანკის კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება ახალგაზრდების განათლების მხარდაჭერა და ხელშეწყობაა. ბანკის მიზანია, წაახალისოს ახალგაზრდების ინოვაციური აზროვნება და დაეხმაროს მათ პრაქტიკული გამოცდილების შეძენასა და ცოდნის გაღრმავებაში.

With the Support of Terabank, a Cybersecurity Hackathon Was Held at the Senaki Technopark.
From December 5 to 10, the Senaki Technopark, in partnership with Terabank, Geosoft, and Schoolx, hosted a cybersecurity hackathon. 35 young people took part in the six-day intensive project organized by the Georgia’s Innovation and Technology Agency and the Senaki Technopark, working on solving various important digital challenges.
Participants became familiar with the fundamentals of cybersecurity, real-world challenges across different sectors, the core principles of innovative thinking and product development, as well as the role of artificial intelligence in cybersecurity.
Within the framework of the project, a representative of the National Bank of Georgia’s Financial Education Department, Tamta Shvangiradze, shared information with participants about financial education and financial security.
At the end of the hackathon, teams presented their ideas and achieved results to the jury, based on which three winning teams were selected. Two winning teams were awarded Wowchy vouchers by Terabank, while the third team received a Geosoft training course. The two winning teams awarded by Terabank were “Phishguard,” which presented a phishing simulation platform for companies, and “MCU,” whose idea was a comprehensive educational platform focused on cybersecurity.
One of the key areas of Terabank’s corporate social responsibility is supporting and promoting youth education. The bank aims to encourage innovative thinking among young people and help them gain practical experience and deepen their knowledge.