ტერაბანკი მდგრადი ფინანსების მიმართულებით საქართველოს ტოპ SME ბანკებს შორის მოხვდა
საერთაშორისო კვლევითმა სააგენტომ SME Banking Agency-მ, მცირე და საშუალო ბიზნესის (SME) ჭრილში მდგრადი ფინანსების მიმართულებით განხორციელებული აქტივობების შეფასების შედეგად, ტერაბანკი საქართველოს მოწინავე ბანკებს შორის დაასახელა.
ტერაბანკის MSME სტრატეგია 2023 წელს, ევროპის საინვესტიციო ბანკის (EIB) მხარდაჭერით შემუშავდა და ისეთი სერვისის მოდელის ჩამოყალიბების საფუძველი გახდა, რომელიც ხელს უწყობს MSME სექტორის განვითარებასა და კონკურენტუნარიანობის ზრდას. საყურადღებოა, რომ განახლებული სტრატეგიის შემუშავებიდან მალევე ბანკი ერთ-ერთ წარმატებულ ინსტიტუტად დასახელდა აღნიშნული მიმართულებით.
ამასთან ერთად, 2024 წელს დაიწყო EIB-ის ტექნიკური მხარდაჭერის 14 თვიანი პროგრამა „Green Gateway -Greening Financial Systems Technical Assistance Programme (GFS TAP)“, რომლის ფარგლებშიც ტერაბანკმა კლიმატური რისკების მართვისა და მწვანე დაფინანსების ჩარჩოს შექმნაზე იმუშავა.
სააგენტოს წარმომადგენლები დეტალურად გაეცნენ ბანკის ESG საქმიანობას, წლიურ ანგარიშებსა და SME სეგმენტის მიმართულებით განხორციელებულ ინიციატივებს. შეფასების მეთოდოლოგია ეფუძნება სომხეთში, უკრაინაში, მოლდოვასა და საქართველოში მოქმედი ბანკების SME საქმიანობის სიღრმისეულ ანალიზს, მათ შორის 35-ზე მეტ კრიტერიუმსა და შეფასების პარამეტრს.
“მოხარულები ვართ, რომ ჩვენი სააგენტოს მიერ ტერაბანკი მცირე და საშუალო ბიზნესის (SME) მიმართულებით, მდგრადი ფინანსების კატეგორიაში, ერთ-ერთ წამყვან ფინანსურ ინსტიტუტად დასახელდა საქართველოში. ტერაბანკის ერთგულება მდგრადობის მიმართ მნიშვნელოვან როლს ასრულებს უფრო გამძლე და ინკლუზიური ეკონომიკის ფორმირების პროცესში” - აღნიშნა ანდრიი ჰიდულიანმა, SME Banking Agency-ის დამფუძნებელმა.
სააგენტოს შეფასებით, ტერაბანკს, არსებული მიღწევებისა და აქტიური საქმიანობის საფუძველზე, აქვს სრული პოტენციალი უახლოეს მომავალში რეგიონის მასშტაბით 20 მოწინავე SME ბანკს შორის ღირსეული ადგილი დაიკავოს.

The international research organization, SME Banking Agency, has named Terabank among Georgian banks, based on its assessment of sustainable finance activities within the small and medium-sized enterprise (SME) sector.
Terabank's MSME strategy was developed in 2023 with the support of the European Investment Bank (EIB) and served as the foundation for a service model that supports the growth and competitiveness of the MSME sector. Notably, shortly after the updated strategy was introduced, the bank was recognized as one of the leading institutions in this area.
Additionally, in 2024, the EIB launched a 14-month technical assistance program titled "Green Gateway – Greening Financial Systems Technical Assistance Programme (GFS TAP)." As part of this initiative, Terabank worked on developing a framework for climate risk management and green financing.
The agency’s representatives reviewed in detail the bank’s ESG activities, annual reports, and initiatives focused on the SME segment. The assessment methodology is based on an in-depth analysis of SME-related operations of banks in Armenia, Ukraine, Moldova, and Georgia, using more than 35 criteria and evaluation parameters.
"We are pleased to recognize Terabank as one of the top leading financial institutions in the Sustainable Finance in SME category in Georgia. This achievement reflects the bank’s consistent efforts to support small and medium-sized enterprises. Terabank’s commitment to sustainability is a valuable contribution to the development of a more resilient and inclusive economy.” - Andrii Hidulian, founder of SME Banking Agency.
According to the agency’s evaluation, Terabank, based on its current achievements and proactive efforts, has strong potential to secure a place among the top 20 SME banks in the region in the near future.