ტერაბანკმა მცირე და საშუალო ბიზნესსექტორში 2023 წელს დადებითი დინამიკა აჩვენა
ტერაბანკმა საქმიანობის სტრატეგიული სეგმენტის, მცირე და საშუალო ბიზნესის მიმართულებით 2023 წელს კვლავაც პოზიტიურად მზარდი ფინანსური მაჩვენებლები გამოაქვეყნა.
ტერაბანკის საკრედიტო პორტფელი, 2022 წელთან შედარებით, 25%-ით გაიზარდა, სადეპოზიტო პორტფელი — 8%-ით, ბიზნესკლიენტების რაოდენობა კი 22%-ით. 2023 წლის განმავლობაში ტერაბანკმა წარმოების, ვაჭრობის, განათლების, ტურიზმისა და სხვა სფეროებში ათასობით ბიზნესი დააფინანსა, რითაც ხელი შეუწყო არაერთი ინდუსტრიისა და მთლიანად ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებას.
საგულისხმოა, რომ გასულ წელსაც ტერაბანკი ტრადიციულად აქტიურად აგრძელებდა დაფინანსების სახელმწიფო პროგრამებთან თანამშრომლობას. აღსანიშნავია, რომ ამ პროგრამებისთვის ბანკმა ახალი პროდუქტი —შეღავათიანი Start Up ბიზნეს და აგროსესხები შექმნა და 2023 წლის განმავლობაში ჯამურად 6 მილიონი ლარის Start Up ბიზნეს და აგროსესხები გასცა. სააგენტოს „აწარმოე საქართველოში“ მიერ გაცემულ სესხებში კი ტერაბანკის წილმა 20% შეადგინა.
გასულ წელს ტერაბანკმა მცირე და საშუალო ბიზნესს ტერა ლიზინგი შესთავაზა. ის Bizon.ge-სთან ერთად შემუშავდა და მეწარმეებს ტექნიკისა და მანქანა-დანადგარების შესაძენად, ლიზინგსა და მათ საჭიროებებზე მორგებულ პირობებს სთავაზობს. პროდუქტი ბიზნესისთვის ძირითად საშუალებებზე ხელმისაწვდომობას ზრდის, ხელს უწყობს საწარმოების გადაიარაღებასა და თანამედროვე სტანდარტებთან მიახლოებას. ამას გარდა, ტერაბანკმა საქართველოში პირველმა დანერგა საერთაშორისო ანგარიშსწორების პლატფორმა Visa B2B Connect, რომელიც ნებისმიერ ბიზნესკლიენტს საშუალებას აძლევს, ყველაზე თანამედროვე, ინოვაციური, არასაბარათე, ბანკიდან ბანკში შეტყობინებებისა და ანგარიშსწორებით ისარგებლოს, განახორციელოს და მიიღოს სწრაფი, უსაფრთხო და მოქნილი საერთაშორისო გადახდები მსოფლიოს 107 ქვეყანაში.
2023 წელს ტერაბანკის ინიციატივით შეიქმნა საქმიანობების გაციფრულების პლატფორმა Saasargeblo.ge, რომელიც მცირე და საშუალო ბიზნესის წარმომადგენლებს საქმიანობების გაციფრულების მარტივად და ეფექტიანად განხორციელებაში, ინოვაციური გადაწყვეტილებების დანერგვაში, ბიზნესპროცესების ნაკლები დანახარჯებითა და მეტი შედეგიანობით წარმართვაში ეხმარება. აღსანიშნავია, რომ პლატფორმისა და, ზოგადად, SaaS ეკოსისტემის განვითარების მიზნით, ტერაბანკსა და საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმიც გაფორმდა.
ბიზნესის მხარდასაჭერად, ახალი თანამშრომლობები დაიწყო საერთაშორისო ფინანსურ ინსტიტუტებთანაც. მათ შორის იყო ნიდერლანდების განვითარების ბანკის (FMO) საგარანტიო პროგრამა NASIRA. საგულისხმოა, რომ მასში საქართველოდან პირველად ტერაბანკი ჩაერთო. პროგრამა ქვეყანაში მოქმედი მიკრო, მცირე და საშუალო ბიზნესებისთვის ფინანსურ რესურსებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდას ისახავს მიზნად. იგი ევროკავშირისა და ნიდერლანდების მთავრობის დაფინანსებით ხორციელდება. NASIRA დაეხმარება ტერაბანკს, გააფართოოს დაკრედიტება მიკრო, მცირე და საშუალო მეწარმეებისთვის, ამასთან, განსაკუთრებული აქცენტი გააკეთოს მცირე ფერმერებზე, მეწარმე ქალებსა და ახალგაზრდა მეწარმეებზე, რომლებიც ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის კუთხით სირთულეებს ხშირად აწყდებიან. აღსანიშნავია, რომ ახალგაზრდა მეწარმეების საქმიანობების ხელშეწყობას ემსახურებოდა საერთაშორისო პროგრამა Social Impact Award-იც, რომელიც ტერაბანკის მხარდაჭერით და Impact Hub Tbilisi-ის ორგანიზებით ჩატარდა.
საგულისხმოა, რომ ტერაბანკის ბიზნესის მხარდაჭერის მიმართულებამ აღიარება გასულ წელსაც მოიპოვა. პროექტი „ტერას ონლაინკატალოგი 100 ქართული ბიზნესისთვის“ საქართველოს პასუხისმგებელი ბიზნესის კონკურსზე Meliora 2022, კატეგორიაში „კეთილსინდისიერი საქმიანობა ბაზარზე“, გამორჩეულ პროექტად დასახელდა. ინიციატივა ბიზნესკლიენტების მხარდაჭერას, ონლაინსივრცეში მათი საქმიანებობის პოპულარიზაციასა და წარმოჩენას ემსახურებოდა.
ტერაბანკის მცირე და საშუალო ბიზნესის მიმართულებით განხორციელებულმა საქმიანობამ გლობალური აღიარებაც მიიღო. პრესტიჟულმა ბრიტანულმა გამოცემამ, Global Banking & Finance Review-მ ტერაბანკი ქვეყნის ყველაზე სწრაფად მზარდი SME ბანკის (Fastest Growing SME Bank Georgia 2023) კატეგორიაში დააჯილდოვა. კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი, რომელიც გასულ წელს ტერაბანკმა გადადგა, ახალი MSME სტრატეგიის შემუშავება იყო. პროექტი ევროპის საინვესტიციო ბანკის (EIB) მხარდაჭერით განხორციელდა და დაეხმარა ტერაბანკს, ხელახლა განესაზღვრა პოზიციები ბაზარზე, შეექმნა სერვისის მოდელი, რომელიც MSME სექტორის კონკურენტუნარიანობის გაზრდასა და განვითარებას, მათ მიერ დასახული მიზნების ეფექტიან მიღწევას ემსახურება. ამ სტრატეგიის შესრულება, ბიზნესკლიენტებისთვის ინოვაციური პროდუქტებისა და სერვისების შეთავაზება მიმდინარე წელსაც გაგრძელდება.

Terabank Demonstrated Positive Dynamics in the Small and Medium Business Sector Throughout 2023
Terabank continued to exhibit robust financial growth in the strategic segment of small and medium-sized businesses in 2023.
Terabank's credit portfolio expanded by 25%, the deposit portfolio grew by 8% and the number of business clients increased by 22% as compared to 2022. Over the course of 2023, Terabank provided financial support to thousands of businesses in various sectors such as production, trade, education, and tourism, among others, thereby contributing significantly to the development of multiple industries and the overall national economy.
Noteworthy is Terabank's ongoing collaboration with state funding programs, marked by the introduction of a new product in 2023 - preferential start-up business and agro loans. Throughout the year, Terabank disbursed a total of GEL 6 million in start-up business and agro loans, securing a 20% share in the loans issued by the Enterprise Georgia agency.
In addition, Terabank introduced Tera Leasing to small and medium businesses in partnership with Bizon.ge. This innovative offering enables entrepreneurs to acquire, lease, and rent machinery and equipment tailored to their specific needs, enhancing access to essential resources, promoting enterprise retooling, and aligning businesses with modern standards.
Furthermore, Terabank took a pioneering step in Georgia by implementing the international settlement platform Visa B2B Connect in 2023. This platform empowers business clients to engage in modern, non-card-based, bank-to-bank messaging and settlement, facilitating fast, secure, and flexible international payments across 107 countries.
Terabank's commitment to digitalizing businesses led to the creation of the Saasargeblo.ge platform in 2023. This platform assists small and medium-sized businesses in efficiently implementing digitalization, adopting innovative solutions, and conducting business processes with reduced costs and increased efficiency. Notably, Terabank collaborated with the Georgian Innovation and Technology Agency to develop and enhance the platform and the SaaS ecosystem in general.
In a bid to support businesses, Terabank initiated collaborations with international financial institutions, including the NASIRA guarantee program from the Netherlands Development Bank (FMO). This marked the first involvement from Georgia in this program, aiming to increase financial access for micro, small and medium businesses, particularly focusing on small farmers, women entrepreneurs, and young entrepreneurs. Additionally, The Social Impact Award program, supported by Terabank and organized by Impact Hub Tbilisi, played a crucial role in promoting the activities of young entrepreneurs.
Terabank's dedication to supporting small and medium-sized businesses gained recognition with the Tera Online Catalog for 100 Georgian Businesses project receiving acclaim at the Meliora 2022 competition of responsible business in Georgia in the category of "Conscientious Activity in the Market." The initiative served to support business clients by promoting and presenting their businesses in the online space.
On the global stage, Terabank received the Fastest Growing SME Bank Georgia 2023 award from the prestigious British publication Global Banking & Finance Review. Another important step taken by Terabank last year was the development of a new MSME strategy in collaboration with the European Investment Bank (EIB). This strategic initiative, aimed at enhancing competitiveness and fostering the development of the MSME sector, will continue to unfold with the implementation of innovative products and services in the coming year.