სპეციფიკური საფინანსო პროდუქტის თავსართის სხვა სახელშეკრულებო პირობები
„ინდექსირებული" საპროცენტო განაკვეთის შემთხვევაში წინსწრებით დაფარვის შემთხვევაში წინსწრებით დაფარვის საკომისიო შეადგენს:
• თუ ხელშეკრულების დასრულებამდე დარჩენილია 6 თვეზე მეტი, გადახდის მომენტში კრედიტის ნარჩენ ძირითად თანხაზე მიმართული თანხის არაუმეტეს 0.5%-სა.
• თუ ხელშეკრულების დასრულებამდე დარჩენილია 6 თვემდე ვადა, მომხმარებელს წინსწრებით დაფარვის საკომისიო არ დაეკისრება.
ფიქსირებული საპროცენტო განაკვეთის შემთხვევაში წინსწრებით დაფარვის შემთხვევაში წინსწრებით დაფარვის საკომისიო შეადგენს:
• თუ ხელშეკრულების დასრულებამდე დარჩენილია 6-დან 12 თვემდე, გადახდის მომენტში კრედიტის ნარჩენ ძირითად თანხაზე მიმართული თანხის არაუმეტეს 0.5%-ს; თუ ხელშეკრულების დასრულებამდე დარჩენილია 12-დან 24 თვემდე, გადახდის მომენტში კრედიტის ნარჩენ ძირითად თანხაზე მიმართული თანხის არაუმეტეს 1%-ს; თუ ხელშეკრულების დასრულებამდე დარჩენილია 24 თვეზე მეტი, გადახდის მომენტში კრედიტის ნარჩენ ძირითად თანხაზე მიმართული თანხის არაუმეტეს 2%-ს.
შერეული (როდესაც საკრედიტო ხელშეკრულებით გათვალისწინებულია, როგორც ფიქსირებული, ასევე ინდექსირებული საპროცენტო განაკვეთი) ტიპის საპროცენტო განაკვეთის შემთხვევაში:
• ფიქსირებული საპროცენტო განაკვეთის დარიცხვის პერიოდში, თუ ხელშეკრულების დასრულებამდე დარჩენილია 6-დან 12 თვემდე, გადახდის მომენტში კრედიტის ნარჩენ ძირითად თანხაზე მიმართული თანხის არაუმეტეს 0.5%-სა; თუ ხელშეკრულების დასრულებამდე დარჩენილია 12-დან 24 თვემდე, გადახდის მომენტში კრედიტის ნარჩენ ძირითად თანხაზე მიმართული თანხის არაუმეტეს 1%-სა; თუ ხელშეკრულების დასრულებამდე დარჩენილია 24 თვეზე მეტი, გადახდის მომენტში კრედიტის ნარჩენ ძირითად თანხაზე მიმართული თანხის არაუმეტეს 2%-სა.
• ინდექსირებული საპროცენტო განაკვეთის დარიცხვის პერიოდში, თუ ხელშეკრულების დასრულებამდე დარჩენილია 6 თვეზე მეტი, გადახდის მომენტში კრედიტის ნარჩენ ძირითად თანხაზე მიმართული თანხის არაუმეტეს 0.5%-სა.
• ორივე პერიოდისთვის, თუ ხელშეკრულების დასრულებამდე დარჩენილია 6 თვემდე ვადა, მომხმარებელს წინსწრებით დაფარვის საკომისიო არ დაეკისრება
• ამასთან, მიუხედავად საპროცენტო განაკვეთის ტიპისა, მსესხებელს, წინსწრების საკომისიოსთან ერთად დაეკისრება საშეღავათო პერიოდის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) განმავლობაში დარიცხული პროცენტისა და სხვა გადასახდელების გადახდა.“
• ვადაგადაცილების პირგასამტეხლო:   ფიქსირებული ერთჯერადი  GEL 10.0 და გადასახდელი ვადაგადაცილებული თანხის  0.27 % ყოველ ვადაგადაცილებულ დღეზე, მაგრამ, არაუმეტეს ნარჩენი ძირითადი თანხის 0,27%-სა, თითოეული დღისთვის. ამასთან,  ვადაგადაცილების დაწყებიდან მის სრულ აღმოფხვრამდე პერიოდში დაკისრებული ხარჯების ჯამური მოცულობა არ გადააჭარბებს მიმდინარე ნარჩენი ძირითადი თანხის 1,5-მაგ ოდენობას.
მსესხებელი ვალდებულია უზრუნველყოს:
• საკრედიტო ხელშეკრულებით გათვალისწინებული წესით ინფორმაციის დროული და დადგენილი ფორმით მიწოდება და ბანკის კონტროლის განხორციელება;
• საკრედიტო ხელშეკრულებით დადგენილი მიზნობრიობის სრულად დაცვა;
• რომ არ იკისროს ვალდებულებები სხვა კომერციული ბანკიდან ან/და საფინანსო ინსტიტუტიდან ბანკის წინასწარი წერილობითი თანხმობის გარეშე
• საკრედიტო ხელშეკრულების სხვა პირობების/დამატებითი პირობების ჯეროვანი შესრულება.
• ზემოაღნიშნული რომელიმე ვალდებულების/პირობის შეუსრულებლობის ან/და არაჯეროვნად შესრულების შემთხვევაში, ბანკი უფლებამოსილია დაუყოვნებლივ, ცალმხრივად გაზარდოს წინამდებარე საბანკო კრედიტის წლიური საპროცენტო განაკვეთის ოდენობა 4 (ოთხი)%-ით, მაგრამ, არაუმეტეს ნარჩენი ძირითადი თანხის 0,27%-სა, თითოეული დღისთვის და ასეთი ცვლილებიდან 5 (ხუთი) კალენდარული დღის ვადაში გაუგზავნოს შეტყობინება მსესხებელს წერილობით/ელექტრონული ფოსტით/ინტერნეტბანკით/მოკლე ტექსტური შეტყობინებით.
უცხოური ვალუტით აღებული სესხი და ამავდროულად ინდექსირებული საპროცენტო განაკვეთიანი სესხი მომხმარებელს მნიშვნელოვანი რისკის წინაშე აყენებს. როგორც ვალუტის კურსის, ასევე ინდექსის ცვლილებამ შესაძლოა ლარით გამოხატული შენატანები მნიშვნელოვნად გაზარდოს.
ვალდებულების შეუსრულებლობის შემთხვევაში, სესხთან დაკავშირებული სასესხო მოთხოვნა დაკმაყოფილებულად ჩაითვლება მხოლოდ წინამდებარე სესხის უზრუნველყოფის საშუალებ(ებ)ის მიმართ საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული შესაბამისი ღონისძიებების (მათ შორის, ქონების რეალიზაციის ან/და დასაკუთრების გზით) განხორციელებით (წინამდებარე პირობა მოქმედებს ფიზიკურ პირებზე გადახდისუნარიანობის ანალიზის გარეშე გაცემული სესხის შემთხვევაში).
სპეციფიკური საფინანსო პროდუქტის ხელშეკრულების მნიშვნელოვანი პირობების ცვლილების შემთხვევაში, მომხმარებლის ინფორმირება მოხდება ცვლილებამდე არანაკლებ 2 (ორი) თვით ადრე, ხოლო სხვა საფინანსო პროდუქტის ფასის ზრდის შემთხვევაში - არანაკლებ ერთი თვით ადრე  წერილობით/ელექტრონული ფოსტით/ინტერნეტბანკით/მოკლე ტექსტური შეტყობინებით, ბანკში დაფიქსირებულ მომხმარებლის შესაბამის მისამართზე. მომხმარებლის სასარგებლოდ განხორციელებული ხელშეკრულების პირობების ცვლილება არ საჭიროებს მომხმარებლის თანხმობას ან/და მომხმარებლის ინფორმირებას.
მომხმარებელი უფლებამოსილია ბანკს წარუდგინოს პრეტენზია ზეპირი, წერილობითი და/ან ელექტრონული ფორმებით. პრეტენზიის წარდგენა შესაძლებელია ბანკის ნებისმიერ ფილიალში, სერვისცენტრში ან სათავო ოფისში.
გაეცანით მომხმარებელთათვის სასარგებლო ინფორმაციას საქართველოს ეროვნული ბანკის ვებგვერდსა – http://nbg.gov.ge/cp და ცხელ ხაზზე – 032 2 406 406

Other Contractual Terms of the Specific Financial Product
In case of prepayment, the prepayment fee is: if there are less than 6 months before the end of the agreement, not more than 0.5% of the amount directed to the remaining principal amount of the loan at the moment of payment; If there are up to 6 months left before the end of the contract, the client will not be charged a prepayment fee.
In case of fixed interest rate
In case of prepayment, the prepayment fee is: if there are 6 to 12 months left before the end of the contract, not more than 0.5% of the amount directed to the remaining principal amount of the loan at the moment of payment; If there are 12 to 24 months left before the end of the contract, not more than 1% of the amount directed to the remaining principal amount of the loan at the time of payment; If there is more than 24 months left before the end of the contract, at the moment of payment no more than 2% of the amount directed to the remaining principal amount of the loan. If there are up to 6 months left before the end of the contract, the client will not be charged a prepayment fee.
In case of a mixed (when the credit agreement establishes both a fixed and an indexed interest rate) type of interest rate:
During the fixed interest rate accrual period:
During the indexed interest rate accrual period:
For both periods the borrower, together with the prepayment fee, will be required to pay interest and other charges accrued during the grace period (if any).
Penalty
Penalty for overdue: Fixed one-time 6.0 USD  and payable overdue amount of 0.27% for each overdue day, but not more than 0.27% of the remaining principal amount, for each day. However, the total amount of costs incurred in the period from the beginning of the overdue to its complete elimination shall not exceed 1.5 times the amount of the current residual principal amount
The borrower is obliged:
For Delivery of information in a timely and established manner in accordance with the terms of the credit agreement and control of the bank;
To fully comply with the purpose set by the credit agreement;
Not to undertake liabilities from another commercial bank and / or financial institution without the prior written consent of the bank;
To fulfill properly other terms/additional terms of the credit agreement.
in case of non-fulfillment and/or improper fulfillment of any of the above obligations/conditions, the Bank is entitled to immediately unilaterally increase the annual interest rate of this bank loan by 4 (four)%, but not more than 0.27 (zero point twenty seven)% for each remaining principal amount and Within 5 (five) calendar days after such change, send a notification to the Borrower in writing / by email / Internet Banking / Short Text Message.
Foreign currency credit puts clients at significant risk! Currency Exchange rate fluctuations may significantly increase GEL-denominated payments. Indexed interest rate credit puts clients at significant risk! Change of index may significantly increase payments.
In case of non-fulfillment of the obligation, the claim arising from credit agreement related to the credit will be considered satisfied only by the implementation of the appropriate measures (including the sale and/or taking into possession of the property) provided for by the legislation of Georgia in relation to the present credit security means(s) (this condition applies in the case of credits issued to natural persons without solvency analysis)
in case of significant changes in the terms of the specific financial product, the client will be informed at least 2 (two) months before the change, while in case of price increase of other financial product - less than one month in advance by written / e-mail / Internet Banking / short text message to the relevant address of client. Changes to the terms of the agreement in favor of the client do not require the client’s consent and/or informing the client.
The client is entitled to submit a claim to the bank in oral, written and / or electronic forms. The claim can be submitted at any branch of the bank, service center or head office.